Na konferenci vystoupí zástupci a zástupkyně organizací Nesehnutí, Ara art a Trans*parent. Bavit se budeme o genderově citlivém vzdělávání, o problémech, kterým čelí LGBT+ romská mládež a o problémech, se kterými se nejen v oblasti vzdělávání setkávají translidé. Konferenci zakončíme debatou o výchově chlapců.
Živá knihovna
S Amnesty International vás pozveme do online “živé knihovny”, kde si budete moci přečíst knihy s LGBT+ a genderovými příběhy. Konferenci zakončí debata věnující se tématu výchovy kluků v době, kdy se mluví o krizi mužství. Jména hostů a hostek budou postupně zveřejněna na FB události.
registrujte se do živé knihovny
Proč gender?
V naší společnosti se stále setkáváme s nespravedlnostmi souvisjícími s tím, že je někdo žena, muž, gay, lesba, intesexuální nebo trans osoba. Jako pedagogové a pedagožky můžeme buď tyto nespravedlnosti udržovat, podporovat, nebo jim čelit a usilovat o spravedlivější společnost. Společnost, kde si každý může žít svůj život tak, jak chce bez ohledu na stereotypní očekávání nebo nerovné příležitosti. Nejdříve se ale musíme naučit genderové nerovnosti rozpoznat a citlivě s nimi nakládat.
Genderovým tématům se na Katedře sociální pedagogiky dlouhodobě věnuje:
Dagmar Krišová, Lenka Polánková a Petr Soják.
- D. Krišová a L. Polánková v současné době dokončují projekt Towards Gender Sensitive Education, jehož cílem je pomoci budoucím i současným učitelům a učitelkám rozkrývat genderové stereotypy ve vzdělávání.
D. Krišová dále působí v organizací Konsent, která boří mýty o sexuálním násilí, L. Polánková téma genderu zkoumá především prostřednictvím dramatických metod.
- P. Soják je lektorem v Lize otevřených mužů, která podporuje muže, aby o sobě přemýšleli a aktivně usilovali o osobnostní i společenskou změnu.
Přihlaste se na FB událost