Bakalářské studium

Sociální pedagogika a volný čas

V této sekci najdete vše podstatné, co potřebujete vědět ke studiu bakalářského programu Sociální pedagogika a volný čas. Dozvíte se, jaké možnosti nabízí hlavní, vedlejší i jednooborový studijní plán, jaké výjezdové kurzy musíte absolvovat a jak si vybrat z nabídky povinně-volitelných předmětů. Najdete zde také přehled praxí a další užitečné informace pro vaše studium.

Tři varianty studia

Jednooborový studijní plán (prezenční i kombinovaná forma)

V plánu si rozšiřujete znalosti a kompetence výběrem povinně-volitelných přemětů napříč oblastmi Zážitkové pedagogiky (předměty Reflektivní učení, Herní principy, Supervize a intervize zážitkově orientovaných kurzů, atd.) nebo Dramatické výchovy aplikované do prostředí sociální pedagogiky (předměty Aplikované drama, Divadlo utlačovaných, Strukturování dramatické hry, Loutka jako nástroj komunikace), či Sociálně aktivizační (předměty Terapeutické zahrady jako sociální služba, Krizová intervence a poradenství, Sociálně právní ochrana dětí, aj.).

Studijní plán

Hlavní studijní plán (prezenční forma)

Pokud si zvolíte variantu hlavního studijního plánu, budete mít možnost doplnit studium sociální pedagogiky smysluplnými kombinacemi jiných oborů ve vedlejší studijním plánu (doporučujeme kombinovat s obory Sociální práce, Environmentální studia, apod.), které rozšíří vaše profesní uplatnění. Součástí hlavního studijního plánu je metodologická příprava, neboť v rámci tohoto studia budete psát závěrečnou bakalářskou práci.

Studijní plán

Vedlejší studijní plán (prezenční forma)

Absolvováním vedlejšího studijního plánu obsáhnete znalosti, dovednosti a kompetence sociální pedagogiky. Vedlejší studijní plán se skládá ze dvou bloků: první blok předmětů koncentruje pole sociální pedagogiky a těsněji provazuje teorii a praxi (předměty Sociální pedagogika v teorii a praxi, Sociologické a psychologické aspekty sociální pedagogiky, Metody sociální pedagogiky, Teoretické koncepty sociální pedagogiky I, II, Projektování v sociální pedagogice I, II). Druhý blok je tvořen tradičními disciplínami (předměty Základy pedagogiky, Základy psychologie, Vývojová psychologie atd.), které interdisciplinárně ukotvují sociální pedagogiku v poli příbuzných vědeckých disciplín. V rámci tohoto plánu nepíšete bakalářskou práci.

Studijní plán

Oblasti povinně-volitelných předmětů

Studium bakalářského programu je obohaceno o povinně-volitelné předměty ze tří oblastí - Zážitková pedagogika, Dramatická výchova, a Sociálně aktivizační. Studující si mohou volit předměty napříč všemi třemi nabízenými oblastmi. Státní závěrečná zkouška z dramatické výchovy (pro jednooborové studium): Pokud máte zájem o její složení, je nutné absolvovat všechny povinně-volitelné předměty z oblasti dramatické výchovy a zaměřit svou bakalářskou práci na toto téma. V opačném případě si volíte povinně-volitelné předměty libovolně napříč všemi třemi oblastmi v celkovém rozsahu alespoň 17 kreditů.

Praxe

Bez praktické zkušenosti by to nešlo – proto vás v rámci bakalářského studia čekají čtyři odborné praxe, které jsou nedílnou součástí přípravy na profesi sociálního pedagoga. Nejprve budete pozorovat, později si sami vyzkoušíte, jaké to je pracovat s různými cílovými skupinami v reálném prostředí. Sami si zvolíte, zda se chcete zaměřit na oblast volného času nebo sociální sféru – a v jakém zařízení svou praxi absolvujete. Díky tomu získáte konkrétní představu o tom, co vám vyhovuje, kde se cítíte kompetentně a jaká profesní cesta vám dává smysl. Praxe jsou ideální příležitostí, jak si osahat různé možnosti uplatnění ještě během studia.

1. semestr

Exkurze do odborných zařízení (SO108p/ SO108k)
  • Rozvrh: bloková výuka, 8 exkurzí za semestr (prezenční studium podzimní semestr/ kombinované studium jarní semestr)
  • Obsah: navštívíte vybraná zařízení a instituce (hromadně či individuálně)
  • Zkušenosti: seznámíte se s možnostmi uplatnění sociálního pedagoga*žky v praxi
  • Ukončení: odevzdáte písemně Deník z exkurzí

3. semestr

Praxe souvislá volnočasová (SO120)
  • Rozvrh: individuální, minimálně 7 po sobě jdoucích pobytových dní (příměstský tábor 10 dní); doporučujeme absolvovat v průběhu letních prázdnin
  • Obsah: účastníte se volnočasové pobytové akce (např. letní tábor, škola v přírodě, adaptační kurz, apod.)
  • Zkušenosti: podílíte se na realizaci a přípravě akce, důležitá je aktivní účast po celou dobu příprav a konání
  • Ukončení: odevzdáte písemně Protokol o přijetí na praxi + Deník volnočasové praxe + účast na skupinové reflexi

4. semestr

Praxe sociální (SO127)
  • Rozvrh: individuální, minimálně 10 dní (60 hodin)
  • Obsah: navštěvujete jedno zařízení v oblasti sociálních služeb, sociální práce nebo sociální pedagogiky
  • Zkušenosti: vykonáváte úkoly spjaté s přidělenou funkcí, podle domluvy s poskytovatelem praxe
  • Ukončení: odevzdáte písemně Protokol o přijetí na praxi + Plán praxe + Deník sociální praxe + účast na skupinové reflexi

5. semestr

Praxe výběrová (SO136)
  • Rozvrh: individuální, minimálně 20 dní (100 hodin)
  • Obsah: uplatňujete se v oblasti, kde chcete prohloubit své znalosti
  • Zkušenosti: vykonáváte úkoly spjaté s přidělenou funkcí, dle domluvy s poskytovatelem praxe; možnost propojení s výzkumným šetřením v rámci bakalářské práce
  • Ukončení: odevzdáte písemně Protokol o přijetí na praxi + Deník z praxe výběrové + účast na skupinové reflexi

Důležité odkazy

Důležité informace k praxím naleznete v ISu v e-kurzu k praxím. Praxi, kterou absolvujete během studia, dokládáte dvěma dokumenty ověřenými organizací, kde praxi absolvujete. V budoucnu se vám mohou hodit jako doložení praxe při ucházení se o zaměstnání.

Kurzy

Součástí studia programu Sociální pedagogika a volný čas jsou i vícedenní výjezdové kurzy zaměřené na osobnostní rozvoj a praktické vedení volnočasových aktivit. Tyto kurzy jsou povinné i pro kombinované studium a studující si je hradí sami. Jsou navrženy tak, aby vám pomohly lépe poznat sebe sama, rozvíjet spolupráci ve skupině a připravit vás na práci s lidmi v různých prostředích. Aktuálně během bakalářského studia absolvujete následující kurzy:


Vychovatelství 

V této sekci najdete přehled všech důležitých informací ke studiu programu Vychovatelství v kombinované formě. Seznámíte se zde se strukturou studijního plánu, rozvržením povinných a povinně-volitelných předmětů i s tím, jak vypadá systém odborných praxí. Kombinovaná forma studia je vhodná především pro ty, kteří již působí v oblasti výchovy nebo si chtějí studium skloubit s pracovním či rodinným životem a výhledově plánují se profesně zaměřit na oblast vychovatelství. Výuka probíhá převážně samostudiem, kontaktně nebo online a neobsahuje žádné výjezdové kurzy. Důraz je kladen na propojení teorie s praxí – studující si sami volí, v jakém zařízení praxi absolvují, a postupně si osvojují dovednosti potřebné pro výkon profese vychovatele, pedagoga volného času nebo asistenta pedagoga.

Praxe

Bez praktické zkušenosti by to nešlo ani ve vychovatelství. V rámci bakalářského studia vás čeká několik praxí, během nichž postupně získáte přímé zkušenosti s prací ve školách a školských zařízeních. Začnete náslechy a postupně se zapojíte do výchovných a volnočasových aktivit s dětmi a mládeží. Sami si můžete zvolit, kde praxi absolvujete, a zjistíte, jaké prostředí a s jakou cílovou skupinou vám nejlépe vyhovuje. Praxe jsou ideální příležitostí prozkoumat různá odvětví, v nichž se jako vychovatel můžete uplatnit, a propojit teorii s praxí. Všechny podstatné informace k praxím naleznete v e-kurzu v ISu.

2. semestr

VY106 Projektování v pedagogické práci (praxe)

V tomto předmětu budete v menších týmech tvořit projekt s výchovně-vzdělávací dimenzí. Musíte projekt naplánovat i realizovat. Projekt představuje časově omezený soubor činností a procesů, jehož výsledkem je zavedení, vytvoření nebo změna konkrétního výstupu. Může jít například o výukovou lekci, jednorázová či pravidelný volnočasový program, komunitní akci, vytvoření edukačního materiálu, další podobné aktivity. Pro úspěšné dokončení je potřeba aktivní přístup k úkolům, které si sami stanovíte během práce na svém projektu. Během společných setkání budeme sdílet své zkušenosti a průběh realizace. Podrobnosti k této části praxe obdržíte v jarním semestru v rámci samostatného předmětu s plánovanými konzultacemi.

3. semestr

  • Rozvrh: individuální, minimálně 7 po sobě jdoucích pobytových dní (příměstský tábor 10 dní); doporučujeme absolvovat v průběhu letních prázdnin
  • Obsah: účastníte se volnočasové pobytové akce (např. letní tábor, škola v přírodě, adaptační kurz, apod.)
  • Zkušenosti: podílíte se na realizaci a přípravě akce, důležitá je aktivní účast po celou dobu příprav a konání
  • Ukončení: odevzdáte písemně Protokol o přijetí na praxi + Deník volnočasové praxe + účast na skupinové reflexi

4. semestr

  • Rozvrh: individuální, 24 hodin
  • Obsah: navštěvujete jedno školské nebo sociální zařízení v oblasti volnočasové pedagogiky
  • Zkušenosti: realizujete pravidelně nějaký volnočasový program (kroužek, systematický edukační blok, apod.)
  • Ukončení: odevzdáte písemně Protokol o přijetí na praxi + Plán praxe + Deník praxe + účast na skupinové reflexi

5. semestr

VY112 Realizace výchovně-vzdělávacího projektu (praxe):

Cílem předmětu je poskytnout studujícím teoretické znalosti a praktické zkušenosti s přípravou výchovně-vzdělávacího projektu. Cílem je také intervence do pedagogické praxe, prostřednictvím uplatnění inovativních metod práce.
Na základě nabytých znalostí z předchozího studia bude studjící schopen*a objasnit zvolené téma projektu a aplikovat je do konkrétních aktivit, které pak samostatně realizuje. Studující bude schopen/a tvůrčí a kretivní práce ve výchovně-vzdělávací oblasti.

5. semestr

  • Rozvrh: individuální, 60 hodin
  • Obsah: uplatňujete se v jednom školském zařízení
  • Zkušenosti: vykonáváte úkoly spjaté s přidělenou funkcí, dle domluvy s poskytovatelem praxe; možnost propojení s výzkumným šetřením v rámci bakalářské práce
  • Ukončení: odevzdáte písemně Protokol o přijetí na praxi + Deník z praxe + účast na skupinové reflexi

Důležité odkazy

Potvrzení o absolvování praxe a smlouvy

Praxi, kterou absolvujete během studia, dokládáte dvěma dokumenty ověřenými organizací, kde praxi absolvujete. V budoucnu se vám mohou hodit jako doložení praxe při ucházení se o zaměstnání.

Education for Diversity and Inclusion

More information about program here:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info