Stopem do labyrintu světa i sebe samotného
To zní trochu filozoficky, což? A přitom vám chci jen povyprávět něco o cestování a o tom, jak mi cestování pomáhá víc poznávat sám sebe. Spoiler: je to lepší než kdejaký seberozvojový kurz!
V dnešní době mít spoustu předsudků a stereotypů k určité skupině obyvatelstva není in. Ghettofest, který se každoročně vrací do ulic brněnského Bronxu, přináší propojení odlišných kulturních světů. A to vše pomocí hudby tance a bezpředsudečné zábavy. V následujících řádcích se vracíme k minulému ročníku, abychom vás tímto pozvali na ročník následující, který se bude konat 7. června 2025.
Již třináctý ročník Ghettofestu 2024 proběhl 1.června 2024. Festival probíhá každoročně ve vyloučené lokalitě tzv. brněnského Bronxu v bezprostředním okolí areálu bývalé Káznice. Od doby svého vzniku si festival získal reputaci významné kulturní události, která dokáže přetvořit zanedbané místo v živoucí kulturní centrum. Jednou z výhod je i propojení minority s majoritou. Takto můžeme předcházet prohlubování stereotypizace romské kultury. Je možné ukázat, že v jádru jsme stejní lidé a není důvod k rozdělování a nenávisti.
Na několika stageích se vystřídali zajímaví umělci nejen z romské komunity. V rámci festivalu bylo možné navštívit i různé druhy workshopů, např. zahrádkářský či divadelní. Poprvé v rámci akce byl zřízen i dětský koutek, kde si mohly děti vytvořit vlastní obrázek či si jen tak odpočinout mezi nafukovacími balónky. V místě dětského koutku bylo možné zhlédnout romské pohádky
a rozšířit tak povědomí o jiných než tradičních pohádkových příbězích. Na festivalu měly svoje místo i neziskové organizace a projekty, které zde představovaly svou činnost, příkladem je projekt Omama, která pomáhá zvyšovat rodičovské kompetence rodičů, kteří vychovávají malé děti do věku tří let. Samozřejmostí jsou setkávání se zajímavými osobnostmi z romské komunity. Ghettofest nabízí nepřeberné množství příležitostí popovídat si s těmito lidmi a získat tak jiný náhled. Součástí akce je možnost komentované prohlídky Káznice a nahlédnout do neradostné historie tohoto místa.
Jako studentky sociální pedagogiky jsme svojí účastí na spoluorganizování Ghettofestu plnily své povinné praxe, ale naše působení mělo i vliv na naše postoje, možnost být na místě festivalu přímo v akci byl nesmírně silný zážitek. Tato akce ukázala, že kultura a umění má moc měnit svět kolem nás a vytvářet příležitosti pro propojení lidí, kteří by se jinak nejspíš nepotkali. Těšíme se na to, co přinese Ghettofest 2025 a jakým kreativním způsobem obohatí naši kulturu a každodenní životy.
Sledujte přípravy na sítích, nebo se do nich zapojte jako praktikanti a dobrovolníci (kontaktujte Lucii Grulichovou: grulichoval@gmail.com).
Autorky: Nikola Krejčiříková a Janetta Opletalova
To zní trochu filozoficky, což? A přitom vám chci jen povyprávět něco o cestování a o tom, jak mi cestování pomáhá víc poznávat sám sebe. Spoiler: je to lepší než kdejaký seberozvojový kurz!
Studium za hranicemi není jen o přednáškách, ale také o objevování různorodých kultur, nových přístupů ke vzdělávání a o osobním růstu. Naši studující sdílejí své zážitky z podzimního semestru 2024, který tráví na zahraničních stážích po celé Evropě i za jejími hranicemi. Jaké je studium v Norsku, Itálii, USA nebo Španělsku? A co je nejvíce obohatilo? Přečtěte si jejich příběhy!