Stopem do labyrintu světa i sebe samotného
To zní trochu filozoficky, což? A přitom vám chci jen povyprávět něco o cestování a o tom, jak mi cestování pomáhá víc poznávat sám sebe. Spoiler: je to lepší než kdejaký seberozvojový kurz!
Může být vzájemné poznávání kultur i zábava? “Operace” prováděné týmem projektu #SCZUK dokládají, že je to rozhodně možné. Za naší aktivitou stála původně myšlenka, aby se na Masarykově univerzitě cítili nově příchozí studující z Ukrajiny jako doma.
Projekt: SCZUK
Členové týmu: Matěj Jaroš, Viktorie Vrbková, Žanna Hrycenko, René Ladomirjak, Anežka Michutová
Čtyři studující programu Sociální pedagogika a volný čas z Pedagogické fakulty MU se rozhodli bojovat proti neznalosti, která nás často zbytečně rozděluje od jiných komunit. Prostřednictvím zábavně-vzdělávacích aktivit, nazývaných "speciální operace", se snaží využít své dosavadní znalosti, získávat nové poznatky a vytvořit podpůrnou komunitu. Tato komunita bude sloužit jako opora, zejména pro ukrajinské studenty, kteří čelí výzvám spojeným s integrací, a zároveň pomůže šířit nově nabyté vědomosti dál.
S touto myšlenkou přišla ukrajinská studentka, které podobná možnost chyběla. Proto po krátké debatě se spolužáky společně vytvořili tým. Projekt jim umožnil poznat další lidi z jiné kultury. Ti jim přinesli nové know-how a zajímavosti a s nimi i znalosti, které tým předtím neznal a neměl možnost získat.
Projekt je primárně zaměřen na vysokoškolské studenty ve věku 18–26 let, ale není přísně omezen jen na tuto věkovou skupinu. Hlavními aktivitami, nazývanými "Operace", jsou například: P.C.B. - Po Centru Brna (poznávání české i brněnské historie), S.U.P. - Sejdeme se U PubQuizu (česko-ukrajinský PubQuiz), S.N.Z. - Sváteční Nálada je Zpět (divadelní improvizace zaměřené na české a ukrajinské svátky), nebo P.N.G – Piknik Nebo Grilovačka. Tyto akce jsou jen začátkem dlouhodobé série aktivit.
V našem „pilotním roce“ se první Operace (P.C.B.) uskutečnila za pomoci doktorky Kurowski a doktorky Gulové. Po této úspěšné Operaci projekt navázal spolupráci s Nadací Via. Díky této organizaci byly uskutečněny další Operace, přičemž nejúspěšnější z nich byl Pubquiz realizovaný v podniku Radobar. Celkově se všech našich setkání účastnilo přibližně 60 lidí.
Akademický rok 2024/25 je dalším milníkem našeho projektu, ve kterém se chceme ve #SCZUKu posunout o krok dál. Plánujeme přidávat další Operace a máme mnoho nápadů, včetně rozšíření zaměření na další skupiny zahraničních studentů, například studenty z programu ERASMUS. Tento posun již teď přinesl novou spolupráci, a to s organizací Mládež kraji. Náš tým se rozšiřuje a budou vytvořeny například webové stránky nebo založen Discord.
Zbývá jen otázka: „Dáme #SCZUKa?“
Autorka textu: Anežka Michutová
Kontakty:
Email: sczuk@sczuk.cz
To zní trochu filozoficky, což? A přitom vám chci jen povyprávět něco o cestování a o tom, jak mi cestování pomáhá víc poznávat sám sebe. Spoiler: je to lepší než kdejaký seberozvojový kurz!
Studium za hranicemi není jen o přednáškách, ale také o objevování různorodých kultur, nových přístupů ke vzdělávání a o osobním růstu. Naši studující sdílejí své zážitky z podzimního semestru 2024, který tráví na zahraničních stážích po celé Evropě i za jejími hranicemi. Jaké je studium v Norsku, Itálii, USA nebo Španělsku? A co je nejvíce obohatilo? Přečtěte si jejich příběhy!