Internacionalizace jako cesta k rozvoji univerzity

25. 1. 2024 Lenka Gulová

Součástí projektu Posilování kapacit vysokých škol pedagogického směru na Ukrajině, který realizuje Masarykova univerzita za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR jsou dva Kulaté stoly, které umožní širokou účast ukrajinských kolegyň a kolegů nad významným tématy vysokého školství.

První z nich proběhl hybridně ve čtvrtek 9.listopadu 2023 od 15.00 – 17.00 za velkého počtu účastníků. Jeho tématem byla Internacionalizace jako cesta k rozvoji univerzity. Všichni diskutující byli přítomni prezenčně, a to v prostředí Pedagogické fakulty MU, kde byli rovněž zastoupeni i ukrajinské účastnice a účastníci stáže realizované v rámci projektu. Za českou stranu vystoupila paní proděkanka pro internacionalizaci Mgr. Petra Vystrčilová, Ph.D z PdF MU a přední česká odbornice na internacionalizaci Eva Janebová, Ph.D z organizace MIIC, Mestenhauser Institute for International Collaboration. Ukrajinské univerzity zastoupili dva odborníci na internacionalizaci Doc. Roman Nesterenko, vedoucí oddělení inovativních vzdělávacích technologií, mezinárodních vztahů a vzdělávání a Centra pro akademické mobility, institucionální koordinátor ERASMUS+ z Ukrajinské inženýrsko-pedagogická akademie (UEPA) v Charkově a Doc. Oksana Kovtun, Ph.D, prorektorka pro mezinárodní vztahy a projektovou činnost Univerzity Hryhorije Skovorody v Perejaslavi). Kulatý stůl moderovala Lenka Gulová z PdF MU.

Na úvod všichni odborníci představili svá pracoviště společně s vizemi souvisejícími s internacionalizací. Poukázali na naléhavou nutnost mezinárodní spolupráce, a to v řadě oblastí. Hovořili o strategiích, které podporují tuto spolupráci. Na vystupující se obraceli další účastníci s dotazy a komentáři a rovněž prezentovali vlastní zkušenosti. Ukazuje se, že internacionalizace má význam nejen ve smyslu sdílení a spolupráce, ale také se musí promítnout do kurikul vzdělávacích programů. Vystupující rovněž zdůrazňovali, jak je nyní pro další vývoj na Ukrajině důležité partnerství s řadou zahraničních institucí, organizací i jednotlivců.