Den podnikavosti a Festival nápadů

Dne 8. 11. 2023 proběhl na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity Den podnikavosti. Cílem akce je motivovat studující v inovativním přemýšlení o školní výuce, podpořit je v realizaci vlastních projektů a seznámit je s inspirativními osobnostmi, které se podnikavosti věnují nejen ve vzdělávání.

12. 12. 2023

Den podnikavosti

Akce byla zahájena panelovou diskuzí s učiteli a dalšími odborníky na vzdělávání. Po jejím ukončení probíhalo v RUVu neformálním setkání Lucie Škarkové, Martina Fica a Michaely Pulkrábové (KPed) s panelisty a dalšími zájemci o podnikavost, které se protáhlo bezmála na dvě hodiny produktivní diskuse o tom, jak pracovat na rozvoji kompetencí k podnikavosti s vysokoškolskými studujícími. Den podnikavosti přinesl studujícím zejména příležitost rozvíjet řadu dovedností na workshopech, kterých se zúčastnilo bezmála 50 studujících:

• Design thinking (Martin Fico)
  • Lean Canvas (Alena Drášilová)
  • Robocentra inspirace (Lenka Gajzlerová a Karel Picka)

Právě v robocentrech představovali autoři společně s žáky Montessori školy Perlička využití robotů ve výuce.

Panelová diskuse

Festival nápadů

Festival nápadů - studenti studentům je spjat především s projekty studujících na MU. Letos přišlo podpořit své spolužáky 111 studujících. Čtyři působivé prezentace projektů Tvoříme PoSpolu a KreatiF, nové aplikace LessonApp nebo činnosti organizace Student Cyber Games doplnily zvídavé dotazy mentorek podnikavosti: Markéty Filipenské z JICu, Hany Šolcové z Centra podpory podnikavosti, Aleny Drášilové z Katedry podnikové ekonomiky a managementu ESF MU.

Celkem 21 projektů využilo pro svou prezentaci i posterovou sekci festivalu, kterou uvedly Martina Kurowski a Lenka Gulová (KSocped). Vysokoškolské pedagožky, které v rámci několika semestrů podporují týmy studujících v práci na prezentovaných projektech. Více o těchto projektech najdete zde:

Robocentra

Podnikavého ducha večera si účastníci užívali do pozdních večerních hodin. Studující mohli navázat kontakty se spolužáky, mentory podnikavosti i s podnikavými vyučujícími na PdF MU, rozhlédnout se po nových kolezích pro svůj projekt, nebo jen tak sdílet nadšení z toho, že mohou přinášet nové hodnoty a impulzy pro změny ve společnosti i ve vzdělávání. A třeba díky těmto setkáním vzniknou další inovativní nápady, které na Dni podnikavosti PdF přivítáme příští rok.

Den podnikavosti a s ním spjatý Festival nápadů letos opět přinesl jedinečnou atmosféru. Povedlo se vytvořit příjemné přátelské prostředí a v tomto duchu se nesl celý večer. Při prezentaci projektů byla cítit opora publika. A když pak odstartovala posterová sekce, bylo úžasné vidět tolik lidí neformálně diskutovat nejen o vzdělávání. Rozhodně byl vytvořen prostor pro navázání nových kontaktů. Právě v tom tkví síla festivalu. Každý studující by měl mít možnost tuto akci alespoň jednou zažít.

Tým podnikavosti na PdF MU

Více informací o projektech nebo záznam z panelové diskuze naleznete zde:

Prezentace projektů

Den podnikavosti 2023