Jednooborový
plán
Studijní plán
Sociální pedagogika a volný čas vás připraví na práci ve školství, neziskových organizacích, veřejném i soukromém sektoru, ale také ve firmách v oblasti lidských zdrojů. Během studia klademe důraz především na propojení teorie, výzkumu a praxe. Jako studenty vás čeká celkem několik hodin průběžné i souvislé praxe, kterou absolvujete ve vámi vybraném zařízení či instituci.
Studium Sociální pedagogiky a volného času neustále upravujeme a inovujeme v reakci na sociální změny, proto se jednotlivé ročníky mohou lišit v podmínkách a požadavcích na skladbu předmětů. Přesné informace naleznete v katalogu předmětů podle svého roku imatrikulace.
Bez praktické zkušenosti by to nešlo. V rámci bakalářského studia vás čekají celkem čtyři předměty praxe. Nejdřív budete pouze pozorovat a poté si i vyzkoušíte, jak vypadá práce sociálního pedagoga. Sami si vyberete, v jakém sektoru a zařízení budete svou praxi plnit. Praxe se dělí dvojím způsobem, a to jako volnočasová / sociální.
Odborná praxe je nedílnou součástí přípravy na výkon nejrůznějších profesích. Díky praxi zjistíte, v jakém prostředí a s jakými cílovými skupinami se vám nejlépe pracuje. Praxe jsou tak ideální příležitostí prozkoumat možná odvětví, v nichž se jako sociální pedagog můžete uplatnit.
Na tomto místě najdete všechny důležité odkazy potřebné pro úspěšné absolvování praxí.
(pozn. heslo k moodlince je dostupné u vyučujícího předmětu)
Potvrzení o absolvování praxe a smlouvy
Praxi, kterou absolvujete během studia, dokládáte dvěma dokumenty ověřenými organizací, kde praxi absolvujete. V budoucnu se vám mohou hodit jako doložení praxe při ucházení se o zaměstnání.
Vše o praxích
V každém z výše uvedených kurzů najdete také podrobnou interaktivní osnovu, která Vás pomůže praxemi provést. Stručně se o praxích v celém bakalářské prezenčním studiu dočtete ZDE.
Studium sociální pedagogiky není jen o teoretických znalostech a zkušenostech, které získáte na praxích. Abyste mohli pracovat s druhými lidmi, musíte nejprve poznat sebe sama a naučit se fungovat samostatně i ve skupinách. V rámci studia vás proto čeká několik vícedenních kurzů, které se zaměřují na praktické vedení volnočasových aktivit a osobnostní rozvoj.
Všechny kurzy neustále procházejí transformací jak po obsahové, tak i formální stránce. Momentálně vás během bakalářského studia čekají tyto kurzy:
V prvních 3 semestrech studia absolvujete tři na sebe navazující předměty Osobnostní a sociální přípravy. Výuka probíhá ve stálé sebezkušenostní skupině po celé 3 semestry. Cílem kurzu je provést vás základními principy skupinové dynamiky a lektorských dovedností.
Jednotlivé fáze nazýváme S.I.N.
S (sebepoznání) Cílem sebepoznávací fáze je introspekce a zorientování se v následujících tématech: sebereflexe, sebepoznání, sebepojetí, osobnost jako nástroj, nalézání svého osobního potenciálu a svých limitů, silných a slabých stránek, zvládání stresu a zlosti, poznávání a vedení sebe sama.
I (interakce) Cílem interakční fáze je optimalizace a rozvoj vlastních sociálních
schopností a učení sociálním dovednostem jako je komunikace, kooperace vs. kompetice (asertivita, řeč těla, sebeprezentace a vystupování, argumentace, kladení otázek, sociální a emoční inteligence apod.)
N (nácvik) Cílem poslední fáze je nácvik vedení aktivity ve skupině s pochopením principů skupinové práce jako je dynamika skupiny, principy tvůrčího myšlení, nácvik vedení skupiny pod přímou supervizí účastníků a lektorů, a to v bezpečném prostředí nácvikové skupiny ještě před kontaktem s bezprostřední profesní realitou.Vše je realizováno s cílem podpory, nikoliv kontroly a hodnocení (tzn. učení se ve vedení sebe sama z hlediska supervizního náhledu lektorů a intervizního náhledu druhých kolegů ve skupině)
Studium bakalářského programu je obohaceno o povinně volitelné předměty ze tří oblastí - dramatická výchova, zážitková pedagogika a sociální aktivizace
Informace pro studenty s jednooborovým studijním plánem:
Na konci bakalářského studia vás čekají Státní Závěrečné Zkoušky (SZZ). Zde naleznete všechny informace, které jsou důležité pro jejich úspěšné splnění.
Důležité informace k SZZ naleznete na stránkách Pedagogické fakulty.
Ke státním zkouškám je nutné se včas přihlásit. Zde naleznete potřebné informace a odkazy. Podle harmonogramu si pohlídejte datum přihlášek
Státní zkoušky se skládají z různých tematických okruhů. Zde naleznete aktuální seznam okruhů, které se mohou lišit podle roku imatrikulace.
Součástí ukončení studia je tvorba a obhajoba bakalářské práce. Počínaje 4. semestrem absolvujete během studia absolvujete celkem 3 předměty bakalářské práce.
K přípravě bakalářské práce využijte následující odkazy, které vás provedou nutnými body, bez kterých se při psaní závěrečné práce neobejdete. První odkaz směřuje do moodlinky k bakalářskému projektu a druhý obsahuje kompletní standardy pro psaní bakalářské práce sepsané děkanem Pedagogické fakulty.
Na bakalářskou práci nejste sami a během studia projdete postupně třemi předměty bakalářské práce, které vás provedou celým průběhem od projektování a vymýšlení tématu, přes konzultace s vedoucím práce a realizaci výzkumu až po odevzdání a obhajobu.
Odevzdáním práce se rozumí vložení souboru do elektronického archivu závěrečných prací v ISu. Na fakultní úrovni neexistuje povinnost závěrečnou práci tisknout. Povinnost odevzdat výtisk práce však může být ustanovena v tzv. oborovém standardu. Pokud tedy v souladu se standardem vedoucí práce vyžaduje výtisk práce, pak se také předpokládá, že současně poskytne další instrukce (podoba a počet výtisků, čas a místo předání). Pozor, studijní oddělení výtisky prací nikdy nevybírá.
Více informací naleznete zde:
Často kladené dotazy
https://www.ped.muni.cz/student/studijni-oddeleni/casto-kladene-dotazy/23-zaverecna-prace
Státní a závěrečné zkoušky
https://www.ped.muni.cz/student/bc-a-mgr-studium/statni-a-zaverecne-zkousky