Bakalářské studium – prezenční
Studium sociální pedagogiky neustále upravujeme a inovujeme, proto se jednotlivé ročníky mohou lišit v podmínkách a požadavcích na skladbu předmětů. Přesné informace naleznete v katalogu předmětů podle svého roku imatrikulace.
Imatrikulace 2017 a 2018 – průběh studia
Sociální pedagogika a volný čas | jednooborové studium
Student v průběhu studia splní:
Sociální pedagogika | dvouoborové mezifakultní studium
Student v průběhu studia splní:
Bez praktické zkušenosti by to nešlo. V rámci bakalářského studia vás čeká celkem 6 předmětů praxe. Nejdřív budete pouze pozorovat a poté si i vyzkoušíte, jak vypadá práce sociálního pedagoga. Sami si vyberete, v jakém sektoru a zařízení budete svou praxi plnit. Praxe se dělí dvojím způsobem:
- Volnočasová / sociální
- Průběžná / souvislá
Odborná praxe je nedílnou součástí přípravy na výkon nejrůznějších profesích. Díky praxi zjistíte, v jakém prostředí a s jakými cílovými skupinami se vám nejlépe pracuje. Praxe jsou tak ideální příležitostí prozkoumat možná odvětví, v nichž se jako sociální pedagog můžete uplatnit.
1. semestr
SOp115 Exkurze do odborných zařízení
- Rozvrh: bloková výuka, 8 exkurzí za semestr
- Obsah: navštívíte vybraná zařízení a instituce
- Zkušenosti: seznámíte se s možnostmi uplatnění sociálního pedagoga
- Ukončení: odevzdáte písemnou reflexi z každého zařízení
2. semestr
SOp125 Praxe průběžná volnočasová
- Rozvrh: individuální, průběžný, celkem 26 hodin za semestr
- Obsah: docházíte průběžně do vámi vybraného volnočasového zařízení
- Zkušenosti: aktivně pomáháte s vedením aktivit, kroužků, oddílových setkání, apod.
- Ukončení: odevzdáte písemnou reflexi a smlouvu s potvrzením organizace
3. semestr
SOp136 Praxe souvislá volnočasová
- Rozvrh: individuální, minimálně 10 po sobě jdoucích dní (příměstský tábor 14 dní), doporučujeme absolvovat v průběhu letních prázdnin
- Obsah: účastníte se volnočasové pobytové akce (např. letní tábor, škola v přírodě, adaptační kurz, apod.)
- Zkušenosti: podílíte se na realizaci a přípravě akce, důležitá je aktivní účast po celou dobu konání
- Ukončení: odevzdáte písemnou reflexi a smlouvu s potvrzením organizace
SOp135 Praxe průběžná sociální
- Rozvrh: individuální, průběžný, celkem 26 hodin za semestr
- Obsah: průběžně navštěvujete zařízení poskytující sociální služby nebo péči
- Zkušenosti: podílíte se na chodu zařízení, plánování, realizaci a evaluaci
- Ukončení: odevzdáte písemnou reflexi a smlouvu s potvrzením organizace
4. semestr
SOp145 Praxe sociální souvislá
- Rozvrh: individuální, minimálně 10 po sobě jdoucích dní (70 hodin)
- Obsah: souvisle navštěvujete jedno zařízení v oblasti sociálních služeb nebo péče
- Zkušenosti: vykonáváte úkoly spjaté s přidělenou funkcí, podle domluvy s poskytovatelem praxe
- Ukončení: odevzdáte písemnou reflexi a smlouvu potvrzením organizace
5. semestr
- Rozvrh: individuální, 20 dní / 140 hodin, vyhrazena na měsíc září
- Obsah: uplatňujete se v oblasti, kde chcete prohloubit své znalosti
- Zkušenosti: možnost propojení s výzkumným šetřením v rámci bakalářské práce
- Ukončení: odevzdáte písemnou reflexi a smlouvu potvrzením organizace
Důležité odkazy
Na tomto místě najdete všechny důležité odkazy potřebné pro úspěšné absolvování praxí.
Potvrzení o absolvování praxe a smlouvy
Praxi, kterou absolvujete během studia, dokládáte dvěma dokumenty ověřenými organizací, kde praxi absolvujete. V budoucnu se vám mohou hodit jako doložení praxe při ucházení se o zaměstnání.
Vše o praxích
Na moodlince odborných praxí naleznete veškeré informace ohledně praxí napříč celým studiem. Dozvíte se o průběhu praxe navazujícího magisterského studia i možnostech na celoživotním vzdělávání.
Kurzy
Studium sociální pedagogiky není jen o teoretických znalostech a zkušenostech, které získáte na praxích. Abyste mohli pracovat s druhými lidmi, musíte nejprve poznat sebe sama a naučit se fungovat samostatně i ve skupinách. V rámci studia vás proto čeká několik vícedenních kurzů, které se zaměřují na praktické vedení volnočasových aktivit a osobnostní rozvoj.
Všechny kurzy neustále procházejí transformací jak po obsahové, tak i formální stránce. Momentálně vás během bakalářského studia čekají tyto kurzy:
V prvních 3 semestrech studia absolvujete tři na sebe navazující předměty Osobnostní a sociální přípravy. Výuka probíhá ve stálé sebezkušenostní skupině po celé 3 semestry. Cílem kurzu je provést vás základními principy skupinové dynamiky a lektorských dovedností.
Jednotlivé fáze nazýváme S.I.N.
S (sebepoznání) Cílem sebepoznávací fáze je introspekce a zorientování se v následujících tématech: sebereflexe, sebepoznání, sebepojetí, osobnost jako nástroj, nalézání svého osobního potenciálu a svých limitů, silných a slabých stránek, zvládání stresu a zlosti, poznávání a vedení sebe sama.
I (interakce) Cílem interakční fáze je optimalizace a rozvoj vlastních sociálních
schopností a učení sociálním dovednostem jako je komunikace, kooperace vs. kompetice (asertivita, řeč těla, sebeprezentace a vystupování, argumentace, kladení otázek, sociální a emoční inteligence apod.)
N (nácvik) Cílem poslední fáze je nácvik vedení aktivity ve skupině s pochopením principů skupinové práce jako je dynamika skupiny, principy tvůrčího myšlení, nácvik vedení skupiny pod přímou supervizí účastníků a lektorů, a to v bezpečném prostředí nácvikové skupiny ještě před kontaktem s bezprostřední profesní realitou.Vše je realizováno s cílem podpory, nikoliv kontroly a hodnocení (tzn. učení se ve vedení sebe sama z hlediska supervizního náhledu lektorů a intervizního náhledu druhých kolegů ve skupině)

Profilace
Jako studenti bakalářského programu si v rámci studijního plánu volíte ze dvou profilací: Dramatická výchova a Speciální pedagogika.
Dramatická výchova
Profilací na dramatickou výchovu si vybíráte z předmětů zaměřených na hereckou, hlasovou a pohybovou průpravu, improvizační techniky, strukturované drama, projektovou výuku, zapojíte se do projektu Divadla utlačovaných a vytváříte vlastní závěrečný projekt.
Speciální pedagogika
S profilací na speciální pedagogiku se věnujete inkluzivní speciální pedagogice, diagnostickým metodám v praxi, somatopedii, oftalmopedii, surdopedii, etopedii, logopedii a praktické výuce.
Státnice
Na konci bakalářského studia vás čekají Státní Závěrečné Zkoušky (SZZ). Zde naleznete všechny informace, které jsou důležité pro jejich úspěšné splnění.
Informace a harmonogram
Důležité informace k SZZ naleznete na stránkách Pedagogické fakulty.
Přihlášky
Ke státním zkouškám je nutné se včas přihlásit. Zde naleznete potřebné informace a odkazy. Podle harmonogramu si pohlídejte datum přihlášek
Okruhy
Státní zkoušky se skládají z různých tematických okruhů. Zde naleznete aktuální seznam okruhů, které se mohou lišit podle roku imatrikulace.
Bakalářka
Součástí ukončení studia je tvorba a obhajoba bakalářské práce. Počínaje 4. semestrem absolvujete během studia absolvujete celkem 3 předměty bakalářské práce.
Důležité odkazy
Co nepřehlédnout?
K přípravě bakalářské práce využijte následující odkazy, které vás provedou nutnými body, bez kterých se při psaní závěrečné práce neobejdete. První odkaz směřuje do moodlinky k bakalářskému projektu a druhý obsahuje kompletní standardy pro psaní bakalářské práce sepsané děkanem Pedagogické fakulty.
Jak na citace?
Prohlášení o (ne)plagiátorství
Postup pro výběr tématu závěrečné práce
Předměty k bakalářské práci
Na bakalářskou práci nejste sami a během studia projdete postupně třemi předměty bakalářské práce, které vás provedou celým průběhem od projektování a vymýšlení tématu, přes konzultace s vedoucím práce a realizaci výzkumu až po odevzdání a obhajobu.
- 4. semestr – Projekt
- 5. semestr – Bakalářská práce
- 6. semestr – Dokončení
Odevzdání
Vytištěnou práci odevzdáváte paní sekretářce Kateřině Štěpařové ve dvojím vyhotovení v kroužkové či pevné vazbě. Jedna práce je pro oponenta, druhá pro vedoucího práce.
Bakalářskou práci odevzdejte nejpozději 3 týdny před obhajobou osobně nebo poštou na adresu: Katedra sociální pedagogiky, PdF MU, Poříčí 7, 603 00, Brno.