Letní škola doučování

Procvičit si látku s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí a usnadnit jim nástup do školních lavic po prázdninách. Dát ukrajinským dětem příležitost zlepšit si češtinu. Vytvořit prostor, kde děti mohou v klidu dohnat zameškané učivo a zažít něco pěkného. Soustředit se při doučování i se vydovádět při pohybových a kreativních aktivitách. Být tu pro děti, věnovat jim pozornost, motivovat je, bourat bariéry o vzdělávání. O tom všem je Letní škola doučování.

Co to je Letní škola doučování?

Letní škola doučování je dobrovolnický program, který vznikl s cílem zmírňovat rozdíly ve vzdělání mezi dětmi na prvním stupni základních škol, mimo jiné způsobené distanční výukou v průběhu epidemie covidu-19. Pilotní ročník se uskutečnil v létě roku 2021, a to i díky aktivním zaměstnancům z řad Filozofické a Pedagogické fakulty MUNI. Rozvinuli jsme spolupráci s Katedrou sociální pedagogiky, která nám pomáhá nejen s organizací, ale i personálním zajištěním v expertních oblastech.

Ročník 2024

Letos v prostorách Masarykovy univerzity opět pořádáme dva týdenní příměstské turnusy. Již ve čtvrtém ročníku zveme děti ze sociálně znevýhodněného prostředí i ty, které do Brna přišly v důsledky války na Ukrajině. Součástí programu je doučování, zábava i odpočinek.

V roce 2024 se Letní škola doučování uskuteční v těchto termínech:

• 12 16. srpna 2024
  • 19. 23. srpna 2024

Na oba dva turnusy hledáme koordinátory i dobrovolníky! Více informací bude přibývat v naší aplikaci (květen/červen) nebo nám napište na mail pomoc@muni.cz (uveďte preferovaný termín).

Už teď se můžete přihlásit v aplikaci k dobrovolnický žádostem Letní škola doučování 1. a 2. turnus.

Můžete se zapojit do následujících činností:

• doučování a příprava volnočasových aktivit pro děti
  • příprava materiálů k doučování
  • technická podpora
  • zdravotník​
  • expertní pomoc (psycholog, sociální pracovník, pedagog)
Letní škola doučování jako praxe nebo dobrovolnický předmět

Letní školu doučování lze uznat jako praxi v následujících předmětech SZ6086, SZ6087, SZ6007, SZ6032, SO502. Pokud si nepotřebujete splnit povinnou praxi, lze dobrovolnictví na Letní škole doučování uznat jako jeden z dobrovolnických předmětů DOBRO_ARTS, Ped_Dobro, XPX_SDOC.

Aktivity dobrovolníků na Letní škole doučování

Před akcí se několikrát potkáme na online schůzkách, abychom se vzájemně seznámili a ujasnili si program, proběhne také školení a webinář.

Každý den ráno v průběhu Letní školy se sejdeme k rannímu briefingu, kde probereme, co nás ten den čeká. Dopoledne nás čeká blok doučování a pohybové aktivity. Odpoledne proběhne jedna klidnější aktivita, jeden blok doučování a hry. Dostanete od nás oběd i svačinu.

V průběhu týdne proběhnou společné reflexe. Situace, se kterými si nebudete vědět rady, budete moci konzultovat s odborníky.

V případě jakýchkoliv dotazů se budete moci před i v průběhu Letní školy obrátit na koordinátory akce.

Můžete se těšit na:

• tým nadšených dobrovolníků
  • podporu týmu MUNI POMÁHÁ a PED
  • smysluplně strávený čas
  • metodické vedení, supervize
  • obědy a svačiny
  • merch MUNI POMÁHÁ

Kontakt

Pokud vás k Letní škole doučování cokoliv zajímá, napište nám na mail pomoc@muni.cz.