Kulatý stůl k tématu poválečné obnovy ukrajinských vysokých škol

25. 1. 2024 Lenka Gulová

Dne 14.12. v rámci projektu Posilování kapacit vysokých škol pedagogického směru na Ukrajině, který realizuje Masarykova univerzita za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR proběhl závěrečný kulatý stůl s tématem poválečné obnova Ukrajiny s ohledem na potenciál školství a vzdělávání. Kulatý stůl probíhal online od 16 do 18 hodin za účasti sta ukrajinských akademiček a akademiků. Hlavními vystupujícími byli zástupci z české i ukrajinské strany. Českou stranu zastupoval pan prorektor pro internacionalizaci z Masarykovy univerzity PhDr. Petr Suchý Ph.D. a pan doc. Radim Šíp, Ph.D z Univerzity Karlovy. Ukrajinskou stranu zastoupil prof. Roman Petyur, vedoucí odboru mezinárodních vztahů Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka a akademická pracovnice Doc. Galyna Usatenko z téže univerzity. Kulatý stůl moderovala Lenka Gulová z Pedagogické fakulty MU.

Po představení všech vystupujících proběhla diskuze na téma ukrajinského školství a jeho aktuálních naléhavých potřeb. Kritické slovo směřovalo do prostředí vysokých škol v ČR i na Ukrajině a nutnosti jejich proměny vzhledem k vývoji společnosti. Diskutující se rovněž zabývali kontextem aktuální situace Ukrajiny, která čelí válečné agresi a reagovali na výzvy, které bude představuje současnost i poválečná obnova. Bylo zde zdůrazněno, jakou roli hraje erudice akademiků v zahraniční spolupráci a v možnostech uplatnění se na zahraničních univerzitách a jak je nutné, tuto erudici prohlubovat. V další části vystupující reagovali na dotazy účastníků a představovali nejen vize a záměry svých pracovišť, ale také konkrétní návrhy, které by mohly obnově ukrajinského školství napomáhat. Aktuálně se jedná zejména o podporu prostřednictvím různých projektů, ať ze strany České republiky nebo Evropské unie. Byly zde zmiňovány konkrétní výzvy a témata, kde by bylo možné spolupracovat. Kulatý stůl zcela splnil svůj záměr, což ocenili jak vystupující, tak účastníci, kteří se velmi pochvalně vyjadřovali k česko-ukrajinské spolupráci. Pan prorektor Petr Suchý zdůraznil, že je Masarykova univerzita i nadále připravena Ukrajině pomáhat.